| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 60 V |
| Length | 6.35 mm |
| Width | 25.4 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 6.35 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | NPN |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 2 MHz |
| Number of Elements | 1 |
| Current Rating | 10 A |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 30 W |
| Power Dissipation | 2 W |
| Max Collector Current | 10 A |
| Collector Emitter Breakdown Voltage | 90 V |
| Transition Frequency | 2 MHz |
| Element Configuration | Single |
| Max Frequency | 2 MHz |
| Collector Emitter Voltage (VCEO) | 90 V |
| Gain Bandwidth Product | 2 MHz |
| Collector Base Voltage (VCBO) | 90 V |
| Collector Emitter Saturation Voltage | 1 V |
| Emitter Base Voltage (VEBO) | 5 V |
| hFE Min | 20 |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Cutoff Collector Current | 1 µA |
| Transistor Type | NPN |
Stock: 232
Distributors
pcbx
Unit Price$1.52092
Ext.Price$1.52092
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.52092 | $1.52092 |
| 10 | $0.73866 | $7.38660 |
| 25 | $0.71268 | $17.81700 |
| 50 | $0.68762 | $34.38100 |
| 100 | $0.66343 | $66.34300 |
| 300 | $0.57701 | $173.10300 |
| 500 | $0.50184 | $250.92000 |
| 1000 | $0.46455 | $464.55000 |
| 3000 | $0.43003 | $1290.09000 |
| 5000 | $0.42960 | $2148.00000 |
| 10000 | $0.42917 | $4291.70000 |
